Leki nasenne – czy warto je brać?
Bezsenność jest dla wielu ludzi ogromnym problemem. Nie ma w tym nic przyjemnego, gdy kładziemy się do łóżka i przekręcamy się z boku na bok, czekając aż sen przyjdzie. Jeśli zdarza się to raz na jakiś czas, wówczas nie jest to powodem do niepokoju. Jednak już notorycznie powtarzającą się i nękającą nas bezsenność ciężko znieść. Wtedy właśnie pojawia się pytanie o to, czy warto kupić leki nasenne dostępne bez recepty.
Kilka słów o bezsenności
Bezsenność uważa się za jedno z najczęściej pojawiających się zaburzeń snu. Okazuje się, że w zależności od rodzaju, bezsenność sama w sobie może być choroba, bądź sygnałem świadczącym o rozwoju innego schorzenia – o charakterze psychicznym czy somatycznym.Bezsenność można nazwać subiektywną skargą osoby niemogącej spać na problemy z zasypianiem i na kłopoty z utrzymaniem ciągłości snu. Niekiedy bezsennością nazywa się przedwczesne budzenie – już po 2-3 godzinach od zaśnięcia. Czasami jest to także sen, który nie przynosi regeneracji, lecz wręcz przeciwnie – przyczynia się do pogorszenia funkcjonowania w ciągu dnia.
Okazuje się, że bezsenność, choć jest powszechna u osób dorosłych, nie występuje tylko u nich. Na problemy ze snem uskarżają się zarówno małe dzieci, nastolatki, jak i osoby w podeszłym wieku.
Warto mieć świadomość, że u dzieci bezsenność może objawiać się nadpobudliwością, przypominając stany ADHD. U nastolatków zaś konsekwencją zaburzeń snu mogą być stany depresyjne, które zwiększają prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa.
Skutki bezsenności
Niedobory snu, spowodowane różnymi przyczynami, mają najczęściej dość przykre konsekwencje, których codziennie większość z nas doświadcza. Przede wszystkim mam tu na myśli problemy z koncentracją oraz zaniki pamięci. Niekiedy brak snu zaniża naszą samoocenę, sprawia że patrzymy na siebie bardzo nieprzychylnym okiem, jesteś dla samych siebie bardzo krytyczni. Dość częstym skutkiem bezsenności jest również rozdrażnienie oraz spadek sił witalnych.Warto także mieć świadomość, że niewystarczająca ilość snu może zapoczątkować nadwagę, cukrzycę, udary mózgu (szczególnie narażone są na nie kobiety niedosypiające i niewysypiające się) czy nawet choroby nowotworowe.
Jak radzimy sobie z bezsennością?
Metod zwalczania bezsenności jest wiele, począwszy od technik relaksacyjnych, a skończywszy na zażywaniu leków nasennych, sprzedawanych bez recepty w każdej aptece.Leki nasenne i ich rola w walce z zaburzeniami snu
Okazuje się, że leki nasenne znajdują się na liście preparatów najchętniej zażywanych przez osoby walczące z zaburzeniami snu, szczególnie po ukończeniu siedemdziesiątego roku życia. Trzeba jednak mieć świadomość, że leki nasenne nie zostały stworzone po to, by wyleczyć bezsenność. Ich celem jest bowiem pomaganie w zasypianiu.
Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest poznanie źródeł bezsenności. A tych jest niekrótka lista. Warto wspomnieć chociażby o zaburzeniach natury psychicznej (depresja, stresy, stany lękowe, nerwice), bezdech senny, tzw. zespół niespokojnych nóg, schorzenia, czy zaburzenia rytmu snu i czuwania co jest spowodowane między innymi pracą zmianową.
Niektóre osoby sięgają po środki uspokajające jako leki nasenne. Tymczasem okazuje się, że w wielu przypadkach niepotrzebnie się nimi „faszerujemy”. Trzeba pamiętać, że takie specyfiki będą skuteczne wówczas, gdy w ciągu dnia nagromadziło się w nas sporo emocji.
Wówczas mogą pojawić się problemy z zasypianiem, a środki uspokajające pozwolą nam się wyciszyć. Warto jednocześnie pamiętać, że gdy przyczyną bezsenności nie są emocje czy zdenerwowanie, wówczas środki uspokajające okażą się niepotrzebne i nieskuteczne.
Bezpieczeństwo leków nasennych
Warto pamiętać, że żadne leki nasenne tak naprawdę nie są w 100% bezpieczne. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy człowiek jest inny, a jego organizm inaczej reaguje na zawarte w lekach nasennych składniki. To, co jednej osobie nie zaszkodziło, może skutkować poważnymi reakcjami niepożądanymi u drugiej.Trzeba mieć świadomość, że walka z bezsennością opiera się na kilku grupach różnych leków. Dostępne są preparaty pochodzenia naturalnego, zawierające melatoninę czy leki antyhistaminowe. Większość z nas stosuje specyfiki ziołowe, ale jak się okazuje – i te w niektórych przypadkach mogą okazać się szkodliwe, powodując różnego rodzaju skutki uboczne.
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, które stosują preparaty pochodzenia naturalnego zawierające kozłka lekarskiego (źródło waleriany). Okazuje się bowiem, że takie specyfiki, jeśli zostaną przedawkowane (co u osób w podeszłym wieku wcale trudne nie jest) mogą stać się przyczyną zawrotów głowy czy nawet zaburzeń świadomości.
Brać czy nie brać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie związane z tym, czy leki nasenne są dla nas wybawieniem, czy przekleństwem. Do wspomagania leczenia bezsenności za pomocą takich preparatów trzeba podchodzić w sposób indywidualny.Polecane tabletki na sen to: Melatonin Plus
Nikt nie zabrania stosować leków nasennych, jednakże trzeba robić to „z głową”. Najlepiej udać się do specjalisty, który wybierze najlepszy dla nas specyfik oraz dobierze odpowiednią jego dawkę, która będzie bezpieczna i nie będzie wiązała się z występowaniem działań niepożądanych.
Wszystko jest dla ludzi, leki nasenne także. Trzeba tylko wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, by sobie nie zaszkodzić.
Brak komentarzy: