Header Ads

tabletki na sen

Bezsenność jak leczyć, czyli co trzeba wiedzieć o śnie

bezsenność jak leczyć tabletki

Bezsenność nie jest stanem, który doprowadza do śmierci. Pod warunkiem, że ofiara bezsenności sama do takiego stanu nie doprowadzi… Okazuje się bowiem, że długotrwałe zaburzenia snu są jedną z najczęstszych przyczyn samobójstw.

Choć sama na taki czyn bym się nie odważyła, zdaje sobie sprawę, że bezsenność odbiera radość z życia i chęć do niego. Bezsenność to, uznana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) choroba cywilizacyjna, którą koniecznie trzeba leczyć, jeżeli nie chcemy skończyć źle…

Sen do potrzeb dobrany

Prawda jest taka, że powinniśmy spać tak długo, ile tego potrzebujemy. Jest to sprawa bardzo indywidualna, ponieważ każdy organizm regeneruje się we własnym tempie i własnym rytmem. Dla przykładu – Albert Einstein potrzebował aż 11 godzin snu, podczas gdy Napoleonowi Bonaparte w zupełności wystarczało 5 godzin.

Zdolność i szybkość regenerowania sił psychicznych oraz fizycznych naszego organizmu zależy od wielu czynników. Na przykład uzależnione jest to od predyspozycji genetycznych, wieku, pory roku, stylu życia, czy nawet rodzaju wykonywanej pracy.

Sprawą oczywistą jest to, że najdłużej, bo 18 godzin sypiają niemowlęta. Najkrócej oczywiście osoby starsze – od 5 do 6 godzin. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że do organizm ludzki potrzebuje około 8 godzin snu. Dziś wiadomo, że tak naprawdę w zupełności wystarczy nam 6 godzin snu. A reszta czasu to tylko przyjemność…

Ważne fazy snu

Gdy za oknem robi się ciemno, nasz organizm żąda od nas odpoczynku. Jest to spowodowane nie tylko zmęczenie fizycznym, ale również tym, że dociera do nas mniej światła dziennego. Wiąże się z tym większa produkcja melatoniny – hormonu, który wprowadza nas w senność. Do łóżka najczęściej idziemy między godziną 22:00 a 23:00. Oczywiście są osoby, które kładą się spać znacznie później, ale i one tak czy siak kiedyś skapitulują.

Sen trwa najczęściej osiem godzin. Całość składa się z czterech albo pięciu cykli. Każdy z nich trwa od 90 do 100 minut. A dzieli się na kilka następujących po sobie faz.

Faza pierwsza jest fazą pośrednią między jawą a snem. Trwa najczęściej kilka minut. Podczas tej fazy spada produkcja hormonu stresu, natomiast wzrasta stężenie melatoniny. Jeżeli podczas trwania tej fazy nic nam nie zaszkodzi, wówczas zasypiamy na dobre.

Faza druga to tak zwany płytki sen. Mięśnie ulegają rozluźnieniu, oddech zwalnia i staje się równomierny. Spada również temperatura ciała oraz ciśnienie krwi.

Faza trzecia to faza określana mianem snu wolnofalowego. Mózg pracuje jeszcze na zwolnionych obrotach, ale mimo wszystko świadomość wyłącza się. Podczas tej fazy następuje regeneracja umysłu oraz ciała.

Faza czwarta to faza REM. Nazwa pochodzi od amerykańskiego rapid eye movements, co oznacza szybkie ruchy gałek ocznych. Faza ta dość często określana jest jako sen paradoksalny. Podczas tej fazy pojawiają się senne marzenia. Im bliżej świtu, tym fazy REM trwają dłużej niż w środku nocy.

Gdy dobiegnie koniec fazy REM organizm uspokaja się, ale po ty by za chwilę wkroczyć w kolejny cykl.

By zregenerować swoje siły w pełni, organizm potrzebuje nawet trzech pełnych cykli. Ale trzeba również wiedzieć, że niektóre osoby nie przechodzą przez wszystkie 5 faz cyklu, lecz dwie pierwsze. Wówczas sen jest płytki i nie przynosi regeneracji.

Sen pilnie poszukiwany

Pokuszę się o stwierdzenie, że nasz organizm snu potrzebuje tak samo jak tlenu. A to dlatego, że gdy znajdujemy się w „objęciach morfeusza”, dochodzi do regeneracji naszych narządów wewnętrznych. Z tkanek usuwane są zbędne produkty przemiany materii. Ponadto podczas snu dochodzi do nasilenia wzrostu. To właśnie dlatego sen jest zalecany dzieci oraz młodzieży.

Nocą podczas snu poprawia się również kondycja naszej skóry, a dzieje się to między godziną 22:00 a 4:00.

Nocne wyciszenie się jest również niezwykle ważne dla regeneracji naszej psychiki. Jeżeli obudzimy się wypoczęci, nie pojawią się kłopoty z koncentracją i pamięcią. Będziemy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia.

Na problemy z zasypianiem sprawdź: Melatolin Plus




leki nasenne

Brak komentarzy: