Header Ads

tabletki na sen

Ułatwianie zasypiania - ćwiczenia na bezsenność

ćwiczenia na bezsenność ułatwianie zasypiania

Każdy człowiek ma na swoim koncie chociaż jedną nieprzespaną noc. Nie jest to nic dziwnego i nie ma powodów do niepokoju. „Czerwona lampka” powinna się jednak włączyć, gdy kłopoty z zasypaniem pojawiają się coraz częściej. Im szybciej zaczniemy działać, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że popadniemy w chroniczną bezsenność.

Zdiagnozuj przyczynę bezsenności…

Tak naprawdę przyczyn, które prowadzą do zaburzeń snu jest wiele. Najczęstszą są nawracające lęki oraz sytuacje stresowe. Niestety w życiu dorosłego człowieka są one na porządku dziennym. Dlatego też trzeba nauczyć się rozładowywać napięcie w inny sposób, by stresu nie przenosić do sypialni.

Kolejną przyczyną bezsenności są używki. Wiele osób pali papierosy, pije spore ilości kawy oraz nadużywa alkoholu. To w efekcie wpływa na jakość snu oraz jest w stanie zapoczątkować pierwsze kłopoty z zasypianiem.

Przyczyną bezsenności może być także niesprzyjająca snu kolacja. Zwykle osoby dorosłe pracę kończą późno, w ciągu dnia nie mają czasu zjeść obiadu. Dlatego też to właśnie na kolację jadają tłuste posiłki.

Niestety ciężkostrawna dieta na koniec dnia nie zostanie strawiona, a to z kolei utrudnia zasypianie. Podobnie jest i w drugą stronę. Gdy na kilka godzin przed snem nic nie zjemy, „burczenie w brzuchu” będzie nie do wytrzymania, co w efekcie przysporzy kłopotów ze snem.  Ważna jest więc odpowiednia dieta.

… i zacznij ćwiczyć!

Okazuje się bowiem, że regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na jakość snu. Co więcej – ćwiczenia są w stanie zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłej bezsenności. Warto również mieć świadomość, że regularnie wykonywane ćwiczenia przyczyniają się do szybszego snu oraz dłuższego utrzymywania się w głębokiej jego fazie.

Oczywiście by ćwiczenia miały korzystny wpływ na poprawę jakości i komfortu snu, ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji związanej z intensywnością ćwiczeń. Na noc nie są wskazane ćwiczenia, które zmuszają organizm do wytężonego wysiłku.

Choć zwykle człowiek zmęczony intensywną aktywnością fizyczną ma tendencje do szybszego zasypiania, zdarza się że intensywny wysiłek to nadmierne pobudzenie organizmu, co z kolei przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Dlatego też specjaliści zalecają, by intensywne ćwiczenia wykonywać w ciągu dnia, natomiast na wieczór pozostawić aktywność lekką bądź średnio intensywną. W ten sposób prawdopodobieństwo szybkiego zaśnięcia jest większe.

Jak ćwiczyć aby łatwiej zasypiać?

W walce przeciwko zaburzeniom snu najlepiej sprawdzą się wszelkie ćwiczenia aerobowe (te same, które sprzyjają odchudzaniu). Cechą charakterystyczną tego rodzaju aktywności jest utrzymanie tętna na stałym poziomie. Głębokie oddychanie przyczynia się zaś do dotlenienia organizmu. Z każdym bowiem oddechem do krwi dostarczana jest spora ilość tlenu.

Ćwiczenia aerobowe obejmują szeroki zakres aktywności. Dzięki temu każda osoba znajdzie coś dla siebie. Dobre efekty przynosi jazda na rowerze, pływanie, jogging, aerobic,6 weidera, bieżnia. Szacuje się, że już zaledwie trzydzieści minut aktywności dziennie, wykonywanej cztery razy w tygodniu jest w stanie w sposób widoczny poprawić jakość snu.

Jak działają ćwiczenia na bezsenność?

Aktywność fizyczna jest w stanie wpłynąć korzystnie na poprawę jakości snu, ponieważ podczas ćwiczeń stopniowo wzrasta temperatura ciała. Natomiast spadek temperatury, który można odnotować po pewnym czasie od zakończenia ćwiczeń, sprzyja zasypianiu. Brak aktywność to natomiast brak wahań temperatury ciała.


leki nasenne

Brak komentarzy: