Po co nam sny - zwracają nam na coś uwagę
Naukowcy wyliczyli, że nawet jedną trzecią swojego życia spędzamy na śnie. Dla wielu czas ten może okazać się zmarnowany. Trzeba jednak wiedzieć, że bez snu nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. W końcu sen jest w stanie zregenerować nasz ustrój, dodać energii i jest sprzymierzeńcem zdrowia i urody w ogóle. Ale tak właściwie po co nam sny?
O co chodzi w spaniu?
Jak długo jesteśmy w stanie funkcjonować bez snu? Bez jedzenia przeżyjemy kilka tygodni. Bez wody zaledwie kilka dni. A bez snu? Okazuje się, że już po 36 godzinach bezsenności może wprowadzić nasz organizm w stan delirium. Warto wiedzieć, że sen nie jest wynikiem nudy. Jest po prostu konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Są osoby, które uważają, iż najbardziej wartościowy jest tylko ten sen, który rozpoczyna się jeszcze przed północą. W rzeczywistości okazuje się, że choć głębokość snu ma ogromne znaczenie, aczkolwiek w taki sen można zapaść nawet po północy. Bardzo ważne jest również to, jak długi jest sen i czy sypiamy regularnie. Istnieją badania naukowe, które wykazały że osoby sypiające codziennie mniej więcej o tej samej porze mają lepszy refleks i lepsze samopoczucie.
Niestety nie wszyscy mają takie szczęście, że gdy tylko kładą się do łóżka, zasypiają. Jeżeli przekręcamy się z boku na bok przez kilka godzin, próbując zasnąć – bez skutecznie, a taka sytuacja się pojawia kolejny i kolejny raz, jest to powód do niepokoju.
Fazy snu a marzenia senne
Wyróżnia się 5 faz snu, które powtarzają się nawet do pięciu razy podczas każdej nocy. Pierwsze cztery fazy to czas, kiedy organizm zwalnia swoje obroty: wyrównuje się oddech, a serce bije wolniej. Ostatnia faza, zwana fazą REM ma bardziej gwałtowną formę. Nazywana jest ona fazą „szybkich ruchów gałek ocznych”.To właśnie wtedy dochodzi do powstawania snów. Podczas marzeń sennych każdy z nas jest dotrzeć do głęboko skrywanych emocji, które bardzo często siedzą w naszej podświadomości i nawet o nich nie wiemy. Sny mogą być zatem odzwierciedleniem naszych erotycznych fantazji, lęków, pragnień, obaw.
Po co nam sny?
Od zarania dziejów sny stanowiły integralną część ludzi. Społeczeństwa pierwotne traktowały sny jako „wyrocznię”. Jeżeli komuś przyśniło się, że został ukąszony przez węża, zaraz po przebudzeniu zażywał antidotum. Dziś już nikt nie odczytuje słów dosłownie, a treść snu może stać się sposobem na to, by dotrzeć do zrozumienia samego siebie.Nieświadomie bowiem gromadzimy mnóstwo informacji, które przez naszą świadomość wyłapywane są wyłącznie w ułamku. To, co zostało zapisane w naszej podświadomości (strzępki rozmów, mimowolnie zapamiętane obrazy, emocje) może ujawnić się podczas snów.
Warto wiedzieć, że każdy z nas ma sny, nawet jeśli o nich nie pamiętamy. Marzenia senne pojawiają się w ciągu całej nocy kilka razy. Tak jest u osób dorosłych. Warto bowiem wiedzieć, że niemowlęta i dzieci są w stanie śnić nawet całą noc.
By zapewnić sobie dobry sen
Warto zadbać o to, by sen był głęboki, a marzenia senne nie były koszmarami. By to osiągnąć, bardzo ważna jest prawidłowa higiena snu. Chcesz mieć dobry sen?
Pamiętaj, by na krótko przed zaśnięciem trochę się poruszać. Oczywiście nie może to być intensywny wysiłek, bowiem takowy nie pozwoli szybko zasnąć. Na lepsze sen dobrze działa krótki spacer.
Jeżeli chcesz dobrze spać i śnić, zadbaj o właściwą dietę. Unikaj spożywania na noc obfitych posiłków, bogatych w tłuszcze zwierzęce i cukry. Zrezygnuj z papierosów i alkoholu. Również kawa nie jest wskazana. Pamiętaj też, by nie przesadzić w drugą stronę. Pójście spać „na głodniaka” także nie jest dobre. Burczenie w brzuchu bądź głód w nocy może cię obudzić i utrudniać zasypianie.
Podstawą dobrego snu i dobrych snów jest wygodne łóżko. Istotny jest również materac (najbardziej sprawdzą się te, które są w stanie dopasować się do kształtu ciała). Materac nie powinien być także ani miękkie, ani twarde.
Jeżeli chcesz spać spokojnie i głęboko, unikaj sytuacji stresowych, szczególnie wieczorem. Pamiętaj, że dobry sen jest w stanie zapewnić organizm wyciszony. Tylko w ten sposób przygotuje się do snu.
Zanim wskoczysz do łóżka, przewietrz sypialnię. W miejscu, w którym śpisz nie może być ani za ciepło, ani za zimno. Nie otwieraj na noc okna. Nie tylko dlatego, że zwykle dobiegają zza niego hałasy. W nocy temperatura powietrza może spadać, a chłód może cię obudzić.
Jeżeli chcesz szybko zasnąć, możesz wziąć ciepłą kąpiel. Woda nie powinna być jednak gorąca. Warto kąpiel wzbogacić kilkoma kropelkami olejku pomarańczowego, sosnowego bądź lawendowego. Takie aromaty pozwalają na zrelaksowanie i wyciszenie.
Brak komentarzy: