Header Ads

tabletki na sen

Bezsenność u nastolatków

bezsenność u nastolatków

Bezsenność zwykle kojarzy się nam z osobami dorosłymi. Jednak okazuje się, że kłopoty z zasypianiem mają także nastolatki. To, że są niewyspane, że mają problemy z koncentracją wcale nie musi oznaczać, że do późna siedziały przed komputerem czy oglądały programy telewizyjne do rana.

Być może takie objawy świadczą o bezsenności. Rodzice muszą być więc czujni, bowiem zaburzenia snu mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie młodzieży.

Bezsenność u młodych ludzi – przyczyny

Warto wiedzieć, że w okresie dojrzewania zmianie ulega zegar biologiczny nastolatków. Potrzeba snu zmniejsza się. Młodzi ludzie w okresie pokwitania nie chodzą już spać o godzinie 20:00 czy 21:00. Zwykle czas zasypiania opóźnia się o jakieś dwie godziny.

Czas zasypiania wiąże się także z tym, że młodzież znajduje się w takim wieku, dla którego charakterystyczne jest poznawanie i odkrywanie świata. Spotykają się ze swoimi przyjaciółmi, zaczynają palić papierosy i nadużywać alkoholu.

Przyczyną kłopotów ze snem może być także spożywanie kawy w celu pobudzenia podczas kilku godzin spędzania nad książkami. Te nawyki sprawiają, że młodzież ma problemy z zasypianiem, co w przyszłości może ewoluować w bezsenność.

Na kłopoty z zasypianiem u młodych ludzi może mieć wpływ stres. Presja w szkole związana z chęcią uzyskania jak najlepszych wyników w nauce , stresy związane z określonym przedmiotem bądź nauczycielem tylko potęgują zaburzenia snu, a w efekcie bezsenność.

Warto również mieć świadomość, że problemy z zasypianiem mogą wynikać z doświadczeń z dzieciństwa. Jeśli młody człowiek jako dziecko był usypiany przez rodziców, może mieć problem z przestawieniem się na „dorosłość”. Ciężko jest bowiem poprosić mamę o to, by przed snem poczytała, czy zaśpiewała kołysankę. Takie przyzwyczajenia sprawiają, że nastolatki mają problemy z zapadnięciem w głęboki sen.

Skutki bezsenności u nastolatków

Wyżej wspomniałam, że kłopoty z zasypianiem wiążą się z podkrążonymi oczami, złym wyglądem oraz problemami z koncentracją. Okazuje się, że to nie koniec skutków.

Młodzi ludzie chodzą do szkoły przede wszystkim w godzinach rannych. Dlatego też po nieprzespanej nocy ciężko im „zwlec” się z łóżka. Brak snu może z kolei spowodować rozdrażnienie, huśtawki nastroju, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu. Wszystkie te skutki wpływają z kolei na wydajność nastolatków i wyniki w nauce.

Jednak okazuje się, że bezsenność może stanowić jeszcze większe zagrożenie. Powtarzające się kłopoty z zasypianiem to bliski krok do depresji oraz stanów lękowych. A to z kolei sprawia, że spirala nakręca się. Przed pójściem spać młodzi ludzie obawiają się tego, że nie zasną. W rezultacie faktycznie przez całą noc nie są w stanie zmrużyć oka.

Leczenie bezsenności u młodzieży

Sposobów walki z bezsennością jest wiele. Przede wszystkim młodzi ludzie powinni zacząć od zmiany swoich nawyków. Warto więc rzucić palenie, ograniczyć ilość wypijanej kawy (alkohol najlepiej całkowicie wyeliminować) oraz odpowiednio przygotować swoją sypialnię. Trzeba pozbyć się jakichkolwiek elementów święcących, które by rozpraszały sen. Przed pójściem do łóżka warto przewietrzyć pokój, by zapewnić temperaturę sprzyjającą zasypianiu.

Jeżeli takie środki nie pomagają, wówczas warto zasięgnąć porady lekarza. Zwykle jego pomoc polega na zastosowaniu odpowiedniej terapii.

Jednym z rozwiązań jest terapia światłem. Chodzi o to, by w godzinach porannych (szczególnie zimą) oczy młodych ludzi wystawiać na ekspozycję światła. Do tego sprawdzą się specjalne lampy. W nocy należy z kolei zapewnić całkowity mrok. W ten sposób sen zostanie wyregulowany, co spowoduje, że kłopoty z zasypianiem znikną.

Innym sposobem walki z bezsennością jest chronoterapia. Jest to dziedzina medycyny alternatywnej, której celem jest regulowanie naturalnych rytmów biologicznych (także snu). Jej istotą w przypadku walki z bezsennością jest opóźnienie snu przez pierwsze dni. W ten sposób można doprowadzić do  wyeliminowania kłopotów z zasypianiem.

Jeżeli nic nie pomaga, lekarz może zalecić zażywanie środków zawierających melatoninę. Jest to substancja – hormon, który ma wpływ na regulowanie snu. Zbyt mała jego ilość powoduje, że tracimy ochotę na sen. Dlatego też, chcąc wyregulować cykl zasypiania, warto przyjmować tego typu specyfiki do momentu, w którym problemy z zasypianiem znikną.





leki nasenne

Brak komentarzy: