Bezsenność – najczęściej zadawane pytania
Kłopoty z zasypianiem mogą przerodzić się w bezsenność. Jest to dość uporczywa dolegliwość, która spędza sen z powiek (dosłownie!) niejednemu człowiekowi. Nic więc dziwnego, że zaburzenia snu budzą wiele wątpliwości.
Pojawiają się coraz to nowe osoby, które poszukują cennych informacji związanych z bezsennością. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań zebranych w jednym miejscu.
Czym jest bezsenność?
Bezsenność należy do zaburzeń snu. Osoby borykające się z problemami z zasypianiem uskarżają się, że nie są w stanie zamknąć oczu na dłużej niż kilka-kilkanaście minut albo też nie zapadają w głęboki sen. W ten sposób dochodzi do przewlekłych deficytów snu, które nie mają korzystnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. A to dlatego, że bezsenność powoduje zaburzenie naturalnego cyklu snu, który może być dość trudny do ponownego przywrócenia.Warto pamiętać, że nie wszyscy mają problemy z bezsennością, jak by się mogło wydawać. Krótszy i płytszy sen stanowi bowiem naturalną część procesu starzenia się organizmu.
Jakie są rodzaje bezsenności?
Bezsenność może zostać sklasyfikowana jako przejściowe, przerwane oraz przewlekłe schorzenie.Bezsenność przejściowa dotyczy zaburzeń snu, które trwają od jednej nocy do kilku tygodni. Jeżeli natomiast bezsenność pojawia się od czasu do czasu, wówczas mówi się o bezsenności przerywanej. Bezsenność przewlekła jest natomiast stanem, który trwa prze dłuższy czas i pojawia się niemalże każdej nocy.
Bezsenność można również podzielić na bezsenność pierwotną i wtórną. Podział ten jest uzależniony od przyczyn zaburzeń snu.
Bezsenność pierwotna odbywa się bez żadnych warunków „bazowych”. Wynika ona raczej z błędnego cyklu snu i stanowi najbardziej rozpowszechnioną formą bezsenności. Na jej powstawanie mogą wpływać takie czynniki jak: hałas środowiska, stres, zmiany w otaczającym otoczeniu, działania niepożądane leków.
Bezsenność wtórna związana jest z takimi dolegliwościami jak: bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia rytmu dobowego. Wtórną bezsenność mogą także powodować takie schorzenia jak: depresja, choroby nerek, zapalenie stawów, astma, niewydolność serca, narkolepsja, nadczynność tarczycy, choroba Parkinsona.
Jakie są przyczyny bezsenności?
Szacuje się, że około połowa wszystkich przypadków bezsenności dotyczy problemów psychicznych oraz emocjonalnych. Nadmiar stresu, depresja, niepokój to czynniki, które mogą potęgować problemy z zasypianiem.Warto również podkreślić, że powstawanie bezsenności wiąże się z innymi uwarunkowaniami, takimi jak: wiek (na kłopoty z zasypianiem narażone są przede wszystkim osoby po sześćdziesiątym roku życia), płeć żeńska, depresja. Jeżeli występuje one wraz z innymi czynnikami, wówczas prawdopodobieństwo bezsenności jest dużo większe.
Bezsenność okresowa i przemijająca może pojawiać się u osób, które narażeni są tymczasowo na działanie takich czynników jak: stres, hałas, skrajne temperatury, niepożądane działania leków. Z kolei przewlekła bezsenność jest bardziej złożona i może wynikać z czynników związanych z zaburzeniami fizycznymi i psychicznymi.
Jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności o charakterze przewlekłym jest depresja. Do innych przyczyn zalicza się wspomniane zapalenie stawów, choroby nerek, astma, niewydolność serca.
Czynniki ryzyka wpływające na powstawanie bezsenności
Problemy z bezsennością nie pojawiają się u każdej osoby. Są jednak ludzie, którzy należą do tak zwanej grupy ryzyka, u których prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z zasypianiem jest dużo większe.Jednym z najczęstszych czynników ryzyka powodujących bezsenność są problemy o podłożu psychicznym, a w szczególności depresja. Szacuje się, że bezsenność pojawia się z tego powodu aż o 90 % osób skarżących się na problemy z zasypianiem. Wśród nich pojawiają się również silne bóle głowy oraz objawy somatyczne.
Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na powstawanie kłopotów ze snem jest płeć. Bezsenność zdarza się dużo częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn. Sen mogą zakłócać bowiem zawirowania hormonalne, które pojawiają się jako zespół napięcia przedmiesiączkowego, miesiączki, ciąży, menopauzy.
W większość przypadków jest to jednak bezsenność tymczasowa, która mija wraz ze zniknięciem przyczyn. Tego rodzaju kłopoty z zasypianiem można łagodzić poprzez zapewnienie odpowiedniej higieny snu.
Innym czynnikiem, który może rzutować na bezsenność jest wiek. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na sen, co może wydawać się objawem kłopotów ze snem. Ponadto przede wszystkim u osób starszych pojawiają się choroby, które zakłócają sen.
Zwykle są to: schorzenia przewodu pokarmowego, problemy z oddawaniem moczu, choroby neurologiczne (choroba Alzhaimera oraz inne formy demencji mogą powodować dezorientację oraz nocne wędrówki i majaczenia).
Brak komentarzy: