Header Ads

tabletki na sen

Bezsenność w depresji nerwica, objawy, leczenie

Bezsenność w depresji nerwica, objawy, leczenie

Bezsenność nie jest stanem normalnym. Osoby, które są całkowicie zdrowe, nie miewają bowiem problemów ze snem. Jeżeli więc od dłuższego czasy borykamy się z tym kłopotem, należy zastanowić się nad jego przyczyną. Ale może być też tak, że to bezsenność jest skutkiem pewnych objawów.

Kilka słów o bezsenności

Warto wiedzieć, że bezsenność (asomnia, agrypnia) uważana jest za problem związany ze zmniejszoną ilością bądź jakością snu. Oznacza to zatem, że związana jest ona nie tylko z niedostatecznym ilością przespanych godzin, ale także brakiem uczucia wyspania, które towarzyszy nam każdego ranka. Bezsenność to także trudności w zasypianiu.

Zdaniem wielu lekarzy, bezsenność może wiązać się z depresją: może być jej przyczyną, bądź odwrotnie – depresja może wywoływać bezsenność.

Bezsenność przyczyną depresji

Statystki wskazują, że osoby, które cierpią z powodu bezsenności, znacznie częściej cierpią z powodu innych chorób. Ciągły brak snu bądź niedostateczna liczba godzi snu sprawia, że człowiek staje się bardziej drażliwy, jest skłonny do wahań nastrojów, miewa problemy z koncentracją. W rezultacie chorzy mają mniejszy komfort życia, spada ich odporność.

Są bowiem bardziej podatni na choroby. Ciągłe zaburzenia nastrojów oraz nieleczenie bezsenności może stać się przyczyną depresji. Okazuje się, że ryzyko pojawienia się tej choroby jest czterokrotnie większe niż u osób, które problemów z zaburzeniami snu nie mają.

Bezsenność jako objaw depresji

Bardzo często bezsenność wcale nie jest przyczyną depresji. Może być zupełnie odwrotnie: bezsenność może być objawem depresji – być jej maską.

Kłopoty ze snem, ale i nadmierna senność mogą zwiastować depresję. Osoby borykające się z tą chorobą szybko zasypiają, ponieważ chcą by dzień jak najszybciej się  skończył. Niestety sen taki nie jest dobrej „jakości”. Nie dość, że trwa krótko, to jeszcze jest dosyć płytki. Dodatkowo pojawiają się lęki przed kolejnym dniem.

Czasami, gdy depresja, poza bezsennością, daje inne charakterystyczne objawy, dość łatwo przyczynę zaburzeń snu zidentyfikować. Jeżeli bezsenności tworzysz wahania nastroju, obniżona aktywność – wówczas lekarze nie mają problemów z diagnozą. Dzięki temu znacznie łatwiej wyleczyć pacjenta z bezsenności.

Niekiedy, w przypadku osób chorych na depresję nawracającą, bezsenność jest charakterystycznym objawem reemisji choroby. Wówczas wszelkie kłopoty ze snem zwiastują nawrócenie choroby.

Jak leczyć bezsenność?

W zależności od tego, czym spowodowana jest bezsenność, różne będą jej metody leczenia. Jeżeli zaburzenia ze snem są przyczyną depresji, wówczas koniecznością zwalczenie zarówno bezsenności, jak i depresji. Pomóc mogą środki antydepresyjne, przepisywane wyłącznie z zaleceń lekarza. Takie medykamenty przyczyniają się do wyregulowania snu.

Trzeba jednak podkreślić, że nie są to typowe środki nasenne. Trzeba bardzo uważać, by się od nich nie uzależnić. Oczywiście możliwe jest podawanie środków nasennych. Te jednak działają dość krótko, bowiem w ciągu około dwóch tygodni wzrasta tolerancja naszego organizmu.

Z tego też powodu należy zażywać takie leki nieregularnie – przez krótki czas, by uniknąć uzależnienia. Warto dodać, że w przypadku stosowania niektórych leków możliwe jest wystąpienie bezsenności z tak zwanego „odbicia”.

Jeżeli bezsenność wynika z depresji, wówczas nie należy leczyć wyłącznie bezsenności. Gdy w pierwszej kolejności będziemy skutecznie zwalczać chorobę podstawową, wówczas szybciej uporamy się i z bezsennością. I w tym przypadku pomocne mogą okazać się leki przeciwdepresyjne. Najczęściej stosowanymi lekami są: amitryptylina, mirtazapina, tradozon.





leki nasenne

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba przyznać, że niestety ale takie sytuacje zdarzają się coraz częściej i właśnie ja jestem zdania, że warto jest od czasu do czasu udać się do psychologa. Ja sama uczęszczam do gabinetu https://melka-roszczyk.pl/ gdzie wiem, że znajdę zrozumienie oraz niezbędne odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń