Header Ads

tabletki na sen

Narkolepsja - co trzeba o niej wiedzieć?

narkolepsja

Niektóre osoby cierpią z powodu bezsenności, a inne wręcz przeciwnie – wykazują skłonność do nagłego zasypiania w ciągu dnia, podczas wykonywania różnych czynności. Jest to zespół chorobowy, który został nazwany narkolepsją. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony właśnie temu tematowi. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do jego przeczytania.

Narkolepsja – czym jest?

Jak już wyżej wspomniałam, narkolepsja jest zespołem chorobowym, którego przejawem są niepohamowane ataki senności. Taki stan trwa najczęściej kilkanaście minut i może powtarzać się w ciągu dnia co dwie-trzy godziny. Narkolepsja najczęściej pojawia się na skutek występowania dość silnych emocji: radości, smutku, podniecenia czy strachu.

Warto również wiedzieć, że objawami narkolepsji jest także porażenie przysenne, katapleksja oraz omamy senne, a także zachowania samoczynne.

Porażenie przysenne objawia się kilkuminutową niezdolnością do mówienia się i poruszania. Stan taki najczęściej pojawia się zaraz przed charakterystycznym zaśnięciem. Porażenie senne można zaobserwować u około czterech na dziesięć osób cierpiących na narkolepsję.

Katapleksja polega na nagłym zwiotczeniu wszystkich mięśni ciała, co uniemożliwia poruszanie się i wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Osoba, która miewa ataki katapleksji jest przytomna i świadoma tego, co się wokół niej dzieje. Jednakże oczy pozostają zamknięte.

Dość często katapleksja może przypominać epilepsję. Stan taki trwa najczęściej kilka minut i może powtarzać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Warto wiedzieć, że katapleksja zdarza się znacznie częściej niż porażenie senne, ponieważ dotyczy nawet 90 % osób z narkolepsją.

Omamy senne zwane są również omamami hipnagogicznymi. Jest to zjawisko, które może występować nawet u zdrowych ludzi, aczkolwiek znacznie częściej dotyka osoby cierpiące na narkolepsję. Omamy są doświadczeniami sennymi, które pojawiają się podczas zasypiania, bądź budzenia się.

Zachowania samoczynne polegają na normalnym funkcjonowaniu – rozmawianiu, odkładaniu rzeczy (również ubrań do lodówki), jednakże wszystko to dzieje się podczas epizodu snu. Po przebudzeniu taka osoba nie pamięta jednak, że taka sytuacja miała miejsce.

Przyczyny narkolepsji

Przyczyny narkolepsji nie zostały do końca poznane. Jednakże istnieją przypuszczenia, że jest to schorzenie dziedziczne. Za występowanie tej choroby odpowiadają nieprawidłowości genu w chromosomie 6.

Pojawienie się narkolepsji może być spowodowane brakiem fazy REM, która nie pojawia się podczas snu dobowego. Braki tej fazy nadrabiane są zatem podczas ataków narkolepsji.

Narkolepsja i jej fazy snu

U zdrowego człowieka występują dwie główne fazy snu: NREM oraz REM. Ta pierwsza określana jest mianem nieszybkiego ruchu gałek ocznych. Podczas tej fazy fale mózgowe zaczynają pracować wolniej i stają się mniej regularne. Natomiast faza REM – określana fazą szybkich gałek ocznych charakteryzuje się występowaniem podczas niej snów, które jesteśmy w stanie zapamiętać.

Natomiast w przypadku osób borykających się z narkolepsją, kolejność oraz długość fazy NREM i REM ulegają zaburzeniu. Faza REM pojawia się przed NREM. Ponadto u osób cierpiących na narkolepsję, pojawiają się objawy – brak kontroli mięśni, żywe sny, senny paraliż, które pojawiają się w innych porach niż podczas snu zdrowego człowieka.

W rezultacie nocny sen narkoleptyków nie jest wystarczająco głęboki, co powoduje że organizm chce to nadrobić w ciągu dnia.

Skutki narkolepsji

Narkolepsja sama w sobie nie jest groźna. Jednakże ataki snu mogą nastąpić w najbardziej nieprzewidywalnych momentach. A to już z kolei może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dlatego też niezwykle ważna jest kontrola takich osób, bowiem wystarczy, że zasną na drabinie i tragedia gotowa.

Czy narkolepsję można leczyć?

Niestety narkolepsja jest taką chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. Aczkolwiek istnieją sposoby, by nieco złagodzić objawy tego schorzenia.

W tym celu najczęściej podaje się leki, które przyczyniają się do pobudzenia pracy mózgu. Niestety nie wszystkie takie specyfiki dostępne są w naszym kraju. Warto jednak mieć świadomość, że takie leki nie są w stanie całkowicie usunąć objawów senności, jednakże umożliwią normalne funkcjonowanie.

Warto również poznać dobroczynną moc drzemki. Trwająca dwadzieścia minut jest w stanie zadziałać profilaktycznie. Zbawienny rezultat jest w stanie utrzymać się około dwóch godzin. A to oznacza, że w tym czasie atak narkolepsji nie powinien się pojawić.


leki nasenne

Brak komentarzy: