Header Ads

tabletki na sen

Chrapanie – bezsenność dla dwojga

chrapanie bezsenność

Znacie chrapanie? Znamy! Kto nie słyszał nigdy nocnych koncertów wydobywających się z gardła śpiącej osoby? Jeśli jest ktoś taki, to zapewne nigdy nie dzielił sypialni z druga osobą albo ma tak mocny sen, że nic nie zdoła go obudzić. A być może sam chrapie.

Chrapanie jest uciążliwe nie tylko dla „koncertującej” osoby, ale także dla współmałżonka czy innego współspacza. Głośne i nieprzyjemne dźwięki mogą kilkakrotnie wybudzić ze snu śpiącą obok osobę. Oblicza się nawet, że partnerka chrapiącego mężczyzny (to panowie częściej chrapią) traci tygodniowo przez tę przypadłość współmałżonka 5 godzin snu.

Po źle przespanej nocy jest zmęczona i rozdrażniona. Chrapanie bywa przyczyną napięć i konfliktów małżeńskich, rezygnacji ze wspólnej sypialni, zmęczenia i rozczarowania sobą . Nikt nie lubi być budzony w nocy czy to na skutek chrapania partnera czy też kuksańca w bok.

Może być też przyczyną poważnych chorób, dlatego, by zapewnić sobie i rodzinie spokojny sen koniecznie trzeba się poddać leczeniu.

Chrapanie chrapaniu nierówne

Różne są przyczyny chrapania. Najkrócej mówiąc te donośne dźwięki to rezultat drgania podniebienia miękkiego z powodu zwiotczenia tkanek jamy ustnej i gardłowej. Powietrze wówczas przedziera się z trudem do dalszych części układu oddechowego.

Dla osoby chrapiącej ta przypadłość nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Nie zdaje on sobie sprawy z chrapania, budzi się wypoczęty, pod warunkiem, że nikt go nie potrząsa, nie każe przewrócić się na bok czy nie gwiżdże. Są to powszechnie znane sposoby na chrapiącego partnera, ale ich rezultaty są krótkotrwałe.

Sprawdź polecane przez lekarzy tabletki na chrapanie 


Natomiast poważnym zagrożeniem dla zdrowia osoby chrapiącej jest obturacyjny bezdech senny. To schorzenia pojawia się u 20% chrapiących. Jak je rozpoznać? Partnerka rozpozna bez trudu. Efekty akustyczne są bardzo donośne, przekraczają 50 decybeli, podczas gdy dopuszczalny poziom hałasu to 30 decybeli.

A co najbardziej znaczące, chrapanie jest przerywane krótkotrwałymi okresami ciszy, trwającymi ok. 10 sekund, ale bywa, że nawet minutę. Co owa cisza oznacza? Jest to znak, że na tę chwilę ustał oddech, mimo że klatka piersiowa się porusza i płuca się rozszerzają. Takich przerw w ciągu nocy bywa kilkaset.

Chory wybudza się, po czym szybko zasypia, nie zdając sobie sprawy, że sen bywa przerywany. Rano budzi się niewyspany, zmęczony, w ciągu dnia odczuwa senność. Cechą charakterystyczną dla obturacyjnego bezdechu sennego jest nagłe i nieświadome zasypianie na kilka sekund podczas codziennych zajęć.

Na skutek powtarzającego się niedotlenienia dochodzi do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, wysokiego ciśnienia, a nawet nagłej śmierci.

Kto chrapie?

Wiadomo, że chrapie co 2 mężczyzna i co 3 kobieta. Ryzyko się zwiększa wraz z wiekiem, gdyż maleje wówczas napięcie mięśni, oraz z otyłością, gdyż tkanka tłuszczowa w jamie ustnej i gardłowej utrudnia swobodny przepływ powietrza. Młode kobiety są wolne od tej przypadłości, problemy mogą się pojawić w okresie menopauzy, gdy zmniejsza się ilość progesteronu.

Chrapanie się wzmaga po alkoholu, mięśnie wtedy wiotczeją, po tabletkach nasennych i lekach przeciwalergicznych, z tego samego powodu, także przy chorobach gardła, powiększeniu migdałków czy polipach w nosie.

Jak zapobiegać chrapaniu?

Profilaktyka nie jest do końca możliwa, jednak gdy natężenie chrapania nie jest zbyt intensywne, można sobie pomóc poprzez odpowiednią pozycję podczas snu – na boku i na płaskiej poduszce. Należy też unikać wieczorem tych czynników, które zwiększają chrapanie, a więc alkoholu, leków. Dobrze byłoby schudnąć i zrezygnować z palenia papierosów.

Chrapanie, które powoduje bezsenność u partnera, wymaga bardziej radykalnych działań. Należy przeprowadzić zabieg wzmacniający tkanki podniebienia, poszerzający cieśnię gardła, przez którą przechodzi powietrze. Osoby z obturacyjnym oddechem sennym powinny zakładać na noc specjalny aparat ułatwiający oddychanie.

Zabiegi na chrapanie

Zalecanym zabiegiem jest termoablacja. Polega to na nakłuwaniu podniebienia, języczka i gardła pod znieczuleniem miejscowym specjalną elektrodą, przez którą przepływa prąd. Wysoka temperatura powoduje ścinanie białka, a powstałe niewielkie, niewyczuwalne językiem blizny podciągają zwiotczałe tkanki.

Innym zabiegiem jest koblacja. Polega ona na odparowaniu części zwiotczałych  tkanek gardła, języczka i podniebienia miękkiego poprzez fale o wysokiej częstotliwości. Zwiększona cieśń gardła likwiduje raz na zawsze nocne koncerty.

Jeśli jesteś osobą chrapiącą podczas snu lub cierpisz z powodu chrapania współmałżonka, nie lekceważ tej dolegliwości. Chrapanie trzeba leczyć. Zdrowy, niezakłócony  sen poprawia jakość życia, wpływa na aktywność życiową, regeneruje siły.

Leczenie chrapania jest możliwe i konieczne.


leki nasenne

Brak komentarzy: