Header Ads

tabletki na sen

Bezdech senny domowe sposoby

bezdech senny

Jeśli po przespanej nocy budzisz się niewyspany, zmęczony, w ciągu dnia odczuwasz senność, a żonie przeszkadza twoje donośne, przerywane krótkimi okresami ciszy chrapanie, może to oznaczać, że cierpisz na bezdech senny.

Koniecznie należy leczyć tę chorobę i to nie tylko po to, by wreszcie poczuć się wyspanym i sprawnym, ale by nie spotkała cię poważna choroba, np. nadciśnienie, cukrzyca typu II czy choroby serca, a nawet udar mózgu na skutek niedotlenienia tkanek.

Krok po kroku do terapii

Najpierw trzeba poważnie potraktować dolegliwość, jaką są zaburzenia oddechu podczas snu. Należy zgłosić się do lekarza, najlepiej z osobą towarzyszącą, która obserwuje te zaburzenia snu, bo chory często nie zdaje sobie sprawy  z tego, co dzieje się z jego organizmem podczas snu.

Nie ma świadomości, że chrapie, że się wybudza nawet 400 razy podczas nocy, może to zaobserwować partner (-ka). Po przeprowadzeniu wywiadu, jeśli zachodzi podejrzenie obturacyjnego bezdechu sennego ( na skutek zwiotczenia i opadnięcia mięśni jamy ustnej, języka, języczka, mięśni gardła, na skutek czego powietrze nie może przedostać się do dalszych części układu oddechowego), pacjent zostaje skierowany na specjalistyczne badania do laboratorium snu.

Niestety, w Polsce czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest bardzo długi, trwa nawet 3 lata. Wyraźnie widać, jak ta dziedzina medycyny jest niedoinwestowania.

Lekceważenie zaburzeń snu jest niedopuszczalne ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne.

Gdy tam się w końcu pacjent znajdzie, zostanie przeprowadzone badanie jakości jego snu, które trwa dwie noce. Jeśli zostanie potwierdzona diagnoza: obturacyjny bezddech senny, wówczas należy rozpocząć terapię.

Obecnie można się zaopatrzyć w urządzenie jednorazowego użytku, dzięki któremu można samodzielnie zbadać, czy  występuje bezdech senny. To urządzenie to SleepStrip, które jest sprzedawane na zlecenie lekarza. Zawiera ono czujniki przepływu powietrza, rejestruje każde zatrzymanie oddechu i jego spłycenie. To pozwala na ustalenie diagnozy.

Tajemniczy CPAP

Widzowie serialu „Klan” mogli to urządzenie zauważyć, gdyż jeden z bohaterów cierpiący na zaburzenia snu, korzystał z niego. Tajemnicze literki pochodzą od. Ang. Continous POsitive Airway Pressure (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych ). Jest to proteza powietrzna pozwalająca na przejście powietrza z jamy ustnej do płuc, mimo przeszkody, jaką są opadnięte mięśnie).

Dzięki temu nie dochodzi do chrapania, ale – co ważniejsze – oddech jest niezakłócony, krew dotleniona, płuca i serce pracują prawidłowo, a sen jest nieprzerwany i pokrzepiający. To prawdziwa ulga dla osoby stale dotąd cierpiącej na bezsenność

Urządzenie składa się z maski zakładanej na usta i nos oraz z pompy powietrznej, która stale wytwarza nadciśnienie powietrza  zdolnego wówczas do przeciśnięcia się między zwiotczałymi mięśniami jamy ustnej i gardłowej.

Niektóre aparaty wytwarzają mniejsze ciśnienie podczas wdechu, a większe podczas wydechu.

Jest to skuteczna i wygodna metoda zwalczania obturacyjnego bezdechu sennego. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca część kosztów jego zakupu.


Metody chirurgiczne leczenia obturacyjnego bezdechu sennego


Do leczenia bezdechu sennego stosuje się też zabiegi chirurgiczne. Do nich należy Uwulopalatofaryngoplastyka, (UPPP), która polega na usunięciu części tkanek miękkich, czyli części podniebienia miękkiego, języczka, poprawa łuków podniebienno – językowych i podniebienno – gardłowych. Temu zabiegowi towarzyszy też usunięcie migdałków. Obecnie taką operację wykonuje się też laserowo (LAUP)

Inną metodą jest somnoplastyka, którą wykonuje się poprzez podgrzanie podniebienia miękkiego do 70 stopni, dzięki czemu tkanka ulega skurczeniu, co umożliwia swobodne oddychanie. Stosuje się też zabieg wzmocnienia podniebienia poprzez założenie pod śluzówkę plastikowej płytki, która podtrzymuje zwiotczałą tkankę, więc nie dochodzi do chrapania i bezdechu sennego.

Rzadko w celu likwidacji bezdechu wykonywana jest tracheotomia, czyli przetoka (niewielka dziurka) do tchawicy.

Leki na bezdech senny

Na tę dolegliwość stosuje się też leczenie farmakologiczne . Są to leki stosowane przy depresji, np. trazodon, citalopram. Leki ułatwiają oddychanie, ale nie usuwają przyczyny bezdechu. CPAP składa się z urządzenia podstawowego i przewodu przez który tłoczone jest powietrze.

Jeśli, Czytelniku, masz problem z chrapaniem, czujesz się niewyspany po  8- godzinnym śnie, być może cierpisz na obturacyjny bezdech senny. Może ktoś z Twoich bliskich  cierpi  na bezsenność, ale nie zdaje sobie sprawy, dlaczego.  Wiedz, że to można i trzeba leczyć.





leki nasenne

Brak komentarzy: