Header Ads

tabletki na sen

Coś na sen - tabletki na sen mocne

Coś na sen - tabletki na sen mocne

Źle sypiasz od wielu miesięcy? Próbowałaś / Próbowałeś już wielu domowych sposobów, ale na niewiele się zdały? Zanim sięgniesz po tabletki na sen dostępne bez recepty, dowiedz się czy możesz je bezkarnie i bez żadnych konsekwencji przyjmować.

Skąd się biorą kłopoty ze snem?

Problemy z zasypianiem mogą pojawiać się jako odpowiedź organizmu na trudną sytuację fizyczną, psychiczną albo społeczną. Zdarza się także, iż przyczyną tego typu problemów mogą być schorzenia somatyczne – nadczynność tarczycy, reumatyzm, nowotwory, cukrzyca. Jednakże szacuje się, że ponad siedemdziesiąt procent przypadków bezsenność to kłopoty na tle psychiczno-emocjonalnym – przede wszystkim nerwicowe oraz depresyjne.

Nadmierny stres, wyczerpujący tryb życia początkowo mogą przejawiać się w postaci problemów ze snem. Dopiero później mogą przekształcić się w nadciśnienie, a nawet chorobę wrzodową. Bezsenność jest zatem wyraźnym znakiem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Jeżeli więc chcemy poznać dokładną przyczynę zaburzeń, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Tabletki na sen – sporadycznie

Jeżeli z tabletek nasennych dostępnych w aptekach bez recepty będziemy korzystać sporadycznie, nic nam nie grozi. Jednakże trzeba mieć świadomość, że ich nadużywanie – tak jak w przypadku innych leków – może okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet stanowić zagrożenie życia.

W lekach na sen ogólnodostępnych znajdziemy najczęściej melisę, lawendę, melatoninę oraz kozłka lekarskiego.

Melatonina to hormon, który produkowany jest przez komórki szyszynki. Bierze udział w regulowaniu zegara biologicznego oraz przyczynia się do normowania snu. Można ją przyjmować przy zaburzeniach snu, które mogą wynikać ze zmiany stref czasowych, zakłócenia rytmu dobowego przez pracę zmianową.

Preparatów zawierających melatoninę nie powinny stosować osoby, które wykazują nadwrażliwość na sam hormon, mają problemy z wątrobą oraz kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Preparatów zawierających melatoninę nie należy łączyć z alkoholem. Po zażyciu leków może pojawić się ból głowy, uczucie dezorientacji albo też obniżenie temperatury ciała.

Pozostałe składniki tabletek nasennych nie mają już tylu działań niepożądanych. Wpływają przede wszystkim na uspokojenie układu nerwowego oraz rozluźnienie mięśni gładkich, co sprzyja zasypianiu.

Chmiel zawiera między innymi lupulinę, która działa silniej niż związki zawarte w melisie czy walerianie (a niezwykle skutecznie w połączeniu z nimi). Jednocześnie substancja ta może osłabiać popęd płciowy. Usypia nie tylko wodny napar z chmielu, ale również aromat szyszek. Można więc przygotować z nich usypiającą poduszkę.

Natomiast kozłek lekarski czyli popularna waleriana leczy zaburzenia neurowegetatywne (wzmożone napięcie w układzie wegetatywnym, które objawia się przyspieszoną akcją serca, potami, wzdęciem oraz zaczerwienieniem skóry), uspokaja i dzięki temu znacznie łatwiej zasnąć.

Leki nasenne – przeciwwskazania

Leki nasenne, nawet te sprzedawane bez recepty mają kilka przeciwwskazań. Nie należy ich podawać dzieciom poniżej dwunastego roku życia, kobietom oczekującym dziecka oraz karmiących piersią. Ponadto nie powinni ich zażywać również kierowcy.

Co prawda leki takie nie przyczyniają się do upośledzenia sprawności psychofizycznej, ale znacznie zwiększają skłonność do zasypiania. A to za kierownicą może okazać się tragiczne w skutkach.

Gdy nic nie pomaga – idź do lekarza

Pamiętajmy, że leków nasennych nie należy stosować długotrwale. Można się bowiem od nich uzależnić. Ponadto niska ich skuteczność może oznaczać poważne zaburzenia ze snem. Lepiej udać się do lekarza, który zbada przyczynę bezsenności. Im szybciej uporamy się z problemem, tym mniejsze szkody wyrządzimy organizmowi.


leki nasenne

Brak komentarzy: