Na bezsenność – melisa?
Jedna „zarwana” noc nie jest niczym nienaturalnym i nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Jednakże gdy nie potrafimy porządnie zasnąć przez kolejnych kilkanaście nocy, to należy zacząć się już martwić. Przeprowadzone badania pokazują, że bezsenność to już problem blisko 1/3 naszego społeczeństwa. A zdrowy sen pełni bardzo istotną rolę dla każdego człowieka.
Dlatego też powinniśmy z bezsennością walczyć! Jednym ze sposobów na zaburzenia snu są naturalne metody. Naturalna walka z bezsennością polega przede wszystkim na zastosowaniu ziołowych naparów, nalewek i innych specyfików, bez przyjmowania środków farmakologicznych.
Jednym z naturalnych ziół na bezsenność jest melisa. Jak ją stosować? Jakie ma ona działanie? Czy rzeczywiście pomaga? O tym dowiecie się w tym artykule.
Kilka słów o bezsenności
Obecnie bezsenność staje się jednym z bardzo poważnych problemów wielu ludzi na całym świecie. Wynika on przede wszystkim z wpływu czynników zakłócających zdrowy sen. Jednym z nich jest narastający i przewlekły stres. Wielu badaczy mówi, ze bezsenność to współczesna epidemia, która zbiera coraz większe żniwo. Są trzy postacie bezsenności.Pierwszą są problemy z zaśnięciem – idąc spać nie możemy spokojnie zasnąć. Drugim rodzajem bezsenności jest stan, gdy kładziemy się spać, usypiamy, jednak sen nasz jest zdecydowanie płytszy niż zwykle. I trzecią postacią bezsenności jest sytuacja, gdy zasypiamy tak jak dotychczas, ale po paru godzinach budzimy się, a ponowne zaśniecie nie jest możliwe.
Czasem zdarzają się wyjątkowe sytuacje – gdy wymienione postacie bezsenności mogą wystąpić jednocześnie. Wszelkie zaburzenia snu powinny być rozpoznane i w miarę natychmiastowo leczone. Ale w obecnym czasie wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych i nieleczonych.
Polskie społeczeństwo w liczbie jednej trzeciej zmaga się z bezsennością. U osób mających więcej niż 65 lat stwierdza się pięćdziesiąt procent przypadków osób z bezsennością. Często jednak takie sytuacje wynikają ze schorzeń somatycznych czy przyjmowaniem leków.
Melisa pomoże przywołać upragniony sen
Melisa to znane od wieków ziele, które stanowiło dodatek do napojów, czy sporządzania potraw; także jako składnik magicznych specyfików. Wytwarzane z niej „leki” posiadały zdolności niwelujące wszelkie troski, usuwać troski, rozweselać czy nawet dodawać odwagi.Tak sadzono w dawnych wiekach. Dzisiaj natomiast wiemy, że melisa to przede wszystkim zioło, które j używane jest w stanach depresyjnych. Ponadto melisa ma działanie uspokajające, dlatego jest podstawowym zielem stosowanym w kuracjach wspomagających leczenie bezsenności.
Pomaga ono również przy bólach menstruacyjnych, bólach głowy czy przy przewlekłych zmęczeniach. Pomniejsza także wzdęcia; pomaga przy rozstrojach przewodu pokarmowego. W czasie gorączki doskonale ochładza organizm. Ponadto melisa ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.
Napar na bezsenność z melisy
Przy zaburzeniach snu oprócz leczenia polecana jest herbatka z melisy. Do jej przygotowania potrzeba trzech łyżeczek od herbaty liści melisy, które należy zalać wrzątkiem w filiżance. Zaparzamy przez pięć minut. Warto powiedzieć, ze kropelki osiadłe na przykryciu powinno się „wlać” do herbatki.Dla dzieci wystarczy wypicie jednej filiżanki naparu z melisy, by wszelkie lęki i zmartwienia odeszły na drugi plan. Dorośli w mniej poważnych przypadkach bezsenności mogą wypijać dwie filiżanki takiej herbatki z melisy.
Na lepszy sen nie tylko melisa
Nie tylko melisa przywoła u nas lepszy sen. Są bowiem inne zioła, które pomogą na przy bezsenności. Jednym z nich jest Ziele dziurawca. Jest to lek uniwersalny. Zawarte w tym zielu garbniki katechinowe oraz flawonoidy działają w sposób ściągający na błonę śluzową w przewodzie pokarmowym.Ponadto dziurawiec stosowany jest w leczeniu niepokojów czy napięć nerwowych – również w stanach depresyjnych, w rwie kulszowej oraz reumatycznych bólach. Zile to działa przeciwzapalnie. Wyciągi z dziurawca działają uspokajająco, pomagają uśmierzyć ból. Oprócz tego dziurawiec polepsza trawienie, przeciwdziała stanom gorączkowym oraz przyspiesza gojenie się ran. Lepszy sen może przywołać także lawenda lekarska.
Wszelkie napary, nalewki z lawendy czy nawet wonny olejek lawendowy, to tylko niektóre specyfiki, które mogą pomóc nam w przywołaniu upragnionego snu. Posiadają one bowiem właściwości relaksujące tak nasze ciało jak również nasz umysł. Lawenda lekarska jest doskonałym środkiem na nerwowość, nerwice oraz na fizyczne objawy wynikające ze stresującego trybu życia – bezsenność , bóle głowy, migreny oraz palpitacje.
Lawenda „wyposażona” jest we właściwości regenerujące cały układ nerwowy; przywraca energię i witalność ludziom dotkniętych wyczerpaniem nerwowym. Dobrą wiadomością jest to, że można lawendę łączyć z innymi ziołami o działaniu uspokajającym przy niwelowaniu bezsenności, bólów głowy oraz drażliwości. Lawenda lekarska to zioło pomocne przy łagodzeniu depresji.
Warto na zakończenie dodać, że melisa na bezsenność polecana jest raczej jako środek wspomagający wszelkie kuracje lecznicze zaburzeń snu.
Brak komentarzy: