Header Ads

tabletki na sen

Przyczyny bezsenności

przyczyny bezsenności

Zasypianie i trudności z ponownym zaśnięciem po przebudzeniu nocnym coraz częściej zdarzają się wielu osobom. Większość z nas z pewnością po wyczerpującym dniu z niecierpliwością  czeka, aż będzie można się położyć w łóżku i spokojnie zasnąć.

Niestety wielu z nas przez niemal całą noc „zmruży oka” i przewracają się z boku na drugi bok.  Inni próbują oglądać telewizję, czytają ulubione książki czy nawet sięgają po środki nasenne kupione w aptece.  Czasem nie są to jednak najlepsze metody by przywołać upragniony sen. Ale żeby  umożliwić sobie lekkie zasypianie warto poznać przyczyny bezsenności.

Skąd u mnie  bezsenność ?

Można powiedzieć, że blisko pięćdziesiąt procent osób na całym świecie cierpi z powodu bezsenności. Są nimi głównie osoby starsze – w podeszłym wieku, jak też kobiety. Niezasypianie może się różnie objawiać.  Jedni obserwują  trudności z zasypianiem, a jeszcze inni mają problem ze zbyt  krótkim snem,  pozostali ciągle budzą się w środku nocy.

Tego typu objawy są dla nas niepokojącym sygnałem, że nasza kondycja i zdrowie nie jest w najlepszym stanie. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji leczniczej ważne jest ustalenie głównej przyczyny bezsenności.  Wśród nich jest przynajmniej kilka, które najczęściej się zdarzają.

Są to zatem nerwice oraz depresje. Ale osoby starsze mają problemy z zasypianiem z całkiem innych powodów. Oni odczuwają bezsenność z powodu zmniejszenia się poziomu  melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulowanie snu. A to z kolei  związane jest z procesem starzenia się. Bezsenność jest różna – w zależności od czasu w jakim występuje.

Mamy zatem  przewlekłą bezsenność – która trwa dłużej niż jeden  miesiąc, krótkotrwałą bezsenność, która mija po 3  tygodniach, a także epizodyczną bezsenność – kilkudniową.

Środki  nasenne

Większość  z nas niejednokrotnie sięga po nie uważając to za jedyny środek na przeciwdziałanie bezsenności. Ale czy są one naprawdę jedynym sposobem na pokonanie bezsenności. Może ktoś z Was zna inny sposób walki z tą dolegliwością?  Liczne sygnały dochodzące do lekarzy mówią, że leki pomagające w zasypianiu likwidują zaledwie  skutki naszej  bezsenności.

Są zatem preferowane tylko w leczeniu bezsenności  epizodycznej oraz  krótkotrwałej. Jednakże w przypadku bezsenności przewlekłej specyfiki nasenne  mogą wywołać wiele negatywnych skutków. Zatem możemy odczuć na przykład uzależnieni przy przyjmowaniu relanium. Najbezpieczniej jest zatem zawsze słuchać porady lekarskiej i leczyć przyczyny bezsenności a nie wyłącznie jej skutki.

Złe nawyki

Niektórzy z nas mogą sami się przyczyniać do problemów z zasypianiem. Bardzo często mamy pewne przyzwyczajenia, które mogą powodować zaburzenia snu. Może zauważyłaś, że trudno Ci jest usnąć przed północą, a zatem nie kładź się wcześniej, zazwyczaj sen przychodzi około 21.

Warto wtedy usnąć. Ponadto jeżeli masz  ochotę na drzemkę to raczej z niej zrezygnuj, gdyż w taki sposób  sama wybijasz się  biologicznego rytm. A tym samym masz później problem z zaśnięciem.

Na bezsenność ma wpływ sposób odżywiania się. Czy nie zauważyłaś, że po wypiciu herbaty, kawy czy odrobiny trunku masz problem z zaśnięciem?  Alkohol może powodować senność, ale na krótki czas. Gdy wstaniemy – trudno ponownie ułożyć się do snu.

90 procent  przyczyn bezsenności to przyczyny o podłożu psychologicznym. Bardzo często zaburzenia snu wynikają z depresji – nawet w pięćdziesięciu przypadkach. W takim przypadku leczenie  przeciwdepresyjnymi lekami, a nie tymi nasennymi daje znaczną poprawę – sen powraca i chęć do życia też.

Ponadto przyczyny bezsenności to także  mogą być także:, choroby zakaźne, nerwica, menopauza, bóle chroniczne, choroby psychiczne, niewydolność oddechowa, a także niewydolność krążenia. Każda z wymienionych dolegliwości wymaga oczywiście podjęcia odpowiedniego leczenia.

Psychofizyczna bezsenność

Tego typu dolegliwość dosyć trudno wykryć , a jej przyczyna wystąpienia nie jest znana. Mówiąc pokrótce osoby z tym schorzeniem  śnią o tym,  że nie śpią.  A faktycznie śpią blisko siedem godzin dziennie, co zauważyć się dało w licznie wykonanych eksperymentach. Są bardzo często silnie przekonani, że nie śpią.

Jest to możliwe, bowiem ich sen jest małowartościowy – za płytki  i  niezgodny z tykaniem zegara biologicznego.  Takie dolegliwości najczęściej występują przy szybkiej  zamianie życiowych sytuacji – na przykład  zawarcie związku małżeńskiego, czy rozwód, albo emerytura,  rezygnacja z pracy, albo też podjęcie jej po dłuższej nieobecności.

Napady snu – narkolepsja

Ta choroba objawia się dosyć nagłym usypianiem, bardzo często w najbardziej nieoczekiwanych chwilach, przy dużej aktywności. W ciągu dnia chorzy usypiają na blisko piętnaście minut bez względu na to czy tego chcą czy nie.

Natomiast budzą się w bardzo dobrej kondycji, aby po kilku godzinach znowu zasnąć na krótką chwilę. Taką dolegliwość leczy się w specjalnych klinikach, bądź pracowniach badań nad snem.

Jak widać  bezsenność ma wiele przyczyn i jest  dosyć uciążliwą, niebezpieczna dolegliwością. Można już dziś zmieniać swoje przyzwyczajenia, a gdy problem z zaśnięciem jest już długotrwały – koniecznie odwiedźmy lekarza. Można też zastosować inne sposoby na sen. Jakie? Możecie śmiało podpowiadać.


leki nasenne

Brak komentarzy: